Przyjaciele pszczół

Dzieci ze szkoły w Tarnogrodzie z pracownią przyrodniczą za działania na rzecz pszczół w ogólnopolskim konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”!

Szkoła im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie znalazła się w gronie pięciu najlepszych spośród 2500 placówek edukacyjnych z całej Polski, zwyciężając w ogólnopolskim konkursie „Akademie Przyjaciół Pszczół na piątkę”, organizowanym w ramach 5. edycji programu „Z Kujawskim pomagamy pszczołom”! Zadaniem konkursowym było kreatywne zagospodarowanie umownych 5m2 dla pszczół – m.in. posadzenie roślin miododajnych, stworzenie gazetki edukacyjnej o ochronie pszczół czy zbudowanie i umieszczenie domków dla zapylaczy. Zwycięska placówka otrzyma wyposażenie szkolnej sali przyrodniczej o wartości 4 800 złotych. Dodatkowo w województwie lubelskim wyróżnione zostały również dwie inne szkoły, które otrzymają przybory szkolne i pomoce naukowe programu ,,Z Kujawskim pomagamy pszczołom”.

Niemal połowa z 470 gatunków dzikich zapylaczy żyjących w naszym kraju zagrożona jest wyginięciem. Wypalanie traw, stosowanie sztucznych nawozów, brak pożywienia, to tylko niektóre czynniki wpływające na ograniczenie liczebności tych pożytecznych owadów. Los zapylaczy nie jest jednak obojętny uczniom i nauczycielom ze Szkoły im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie, którzy zagospodarowali 5m2 na rzecz pszczołowatych, sadząc miododajne rośliny i budując schronienia dla tych pożytecznych owadów. Podopieczni szkoły w Tarnogrodzie odwiedzili również pasiekę, gdzie poznali tajniki pszczelarskie. Zdobytą wiedzę uczniowie utrwalili na kolorowej gazetce z najważniejszymi informacjami na temat pszczołowatych. Inicjatywa uczniów i nauczycieli podbiła serca jury, które postanowiło przyznać szkole nagrodę główną.

Tegoroczna edycja konkursu utwierdziła nas w przekonaniu, że dla sporej grupy dzieci i młodzieży szkolnej los pszczołowatych jest bliski. Zwycięskie prace odznaczyły się kreatywnością. Uczniowie i nauczyciele ujęli nas swoim zaangażowaniem na rzecz zapylaczy. Gratulujemy zwycięzcom i cieszymy się, że wśród młodych ludzi jest tak wielu przyjaciół pszczół – mówi Małgorzata Strzelec, członek jury konkursu Akademii Przyjaciół Pszczół.

Interesującymi działaniami mogą pochwalić się również wyróżnione placówki z województwa lubelskiego. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Białowoli oprócz stworzenia 5m2 dla pszczołowatych, zorganizowali warsztaty, projekcję filmów o miodzie, wycieczkę do pasieki oraz wykonali prace plastyczne o zapylaczach. Drugą wyróżnioną placówką jest Publiczna Szkoła Podstawowa w Dąbrowie, której uczniowie i nauczyciele m.in. posadzili rośliny przyjazne pszczołom, odwiedzili sad, aby z bliska przyjrzeć się pracy pszczół oraz stworzyli kolorowy plakat „Akademii Przyjaciół Pszczół na piątkę”.

Organizatorem konkursu są Zakłady Tłuszczowe Kruszwica S.A., zaś partnerem merytorycznym akcji Fundacja Nasza Ziemia. Konkurs miał charakter edukacyjny i skierowany był do wszystkich placówek edukacyjnych na terenie Polski.

Translate »