Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych

Sejmik Teatralny to przedstawienia amatorskich grup teatralnych, głównie z niewielkich miejscowości. Podczas spektaklu teatralnego prezentowane się ludowe tradycje, obrzędy oraz kultura folkloru. Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych to znakomita okazja do zapoznania się z zapomnianymi obrzędami takimi jak gody, zapusty, noc świętojańska, wicie wianków, chodzenie z gwiazdą itd. Fabułę przedstawień teatralnych stanowią uroczystości (wiejskie wesele, chrzciny, pogrzeb, oczepiny, boże narodzenie, Wielkanoc), ale i codzienna praca wiejska, np. kiszenie kapusty, darcie pierza, pieczenie chleba, kopanie kartofli itp.

sejmiki-teatralne-tarnogrod-tradycja

Kiedy i gdzie?

Sejmiki Teatralne odbywają się dwa razy do roku. Na wiosnę (zwykle luty) odbywają się Międzywojewódzkie Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych w pięciu różnych miejscowościach:

 • lubelskie – Tarnogród
 • lubelskie – Stoczek Łukowski
 • wielkopolskie – Ożarów
 • pomorskie – Piła – Kaczory
 • małopolskie – Bukowina Tatrzańska

Na każdym sejmiku międzywojewódzkim występuje kilkanaście zespołów, ale tylko 2-3 najlepsze z każdego regionu mają okazję zaprezentować swoje przedstawienie jesienią (październik/listopad) w Tarnogrodzie na Ogólnopolskim Sejmiku Teatrów Wsi Polskiej.

piekna-sztuka

Piękno tradycji

Dlaczego Sejmiki Wiejskich Zespołów Teatralnych są tak istotne i cenne dla polskiej kultury:

 • sejmiki teatralne pozwalają na pielęgnowanie kultury folkloru
 • usłyszeć można tradycyjną muzykę ludową, wiejskie przyśpiewki, starodawne instrumenty
 • dzięki nim można ocalić od zapomnienia tradycje ludową, dawne zwyczaje, wyparte obrzędy
 • poznawać można tradycyjne stroje ludowe, rękodzieła związane z poszczególnymi regionami
 • zapoznać się można się z nieużywanymi już przedmiotami, takimi jak żelazko z duszą, wrzeciono, cep, starodawne i ręcznie wykonane zabawki
 • to świetna okazja do integracji środowiska z różnych regionów jak i osób starszych z młodzieżą
 • wiejskie zespoły teatralne mają okazję zaprezentować się przed radą artystyczną i otrzymać od niej cenne wskazówki na spotkaniach warsztatowych

Piękno spektakli teatrów wiejskich tkwi w tym, że aktorzy przez znaczną część swojego życia zajmowali się na co dzień tym, co teraz przedstawiają na scenie. Dzięki temu podziwiać można ich naturalność, realizm oraz emocje mające źródło w doskonałym zrozumieniu przez aktorów-amatorów ich roli na scenie. Ponadto Rada artystyczna składająca się ze znawców sztuki aktorskiej i badaczy kultury ludowej dba o poziom przedstawień w zakresie nie tyle gry aktorskiej, co scenariuszu, dynamiki akcji czy dialogów.

Tarnogród – Stolica Teatrów Wiejskich

To właśnie Tarnogród nieprzerwanie od 1975 roku gości Sejmiki Teatralne o randze ogólnopolskiej, których nazwę w 1984 roku zmieniono na Ogólnopolski Sejmik Teatrów Wsi Polskiej. Zapraszamy zatem zarówno wiosną, jak i jesienią w nasze dobre strony do Tarnogrodu – Stolicy Teatrów Wiejskich.

Obejrzyj i poczuj to…

Dla wszystkich, których jeszcze w Tarnogrodzie na sejmikach nie było oraz wszystkich zafascynowanych teatrami wiejskimi, prezentujemy nagranie jednego ze spektakli, który gościł na scenie Tarnogrodzkiego Ośrodka Kultury podczas XXXIX Międzywojewódzkiego Sejmiku Wiejskich Zespołów Teatralnych w Tarnogrodzie 31 stycznia 2014 r.

„Darcie pierza pannie młodej na pierzynę” – Zespół Śpiewaczy „Czeremcha” z Gromady (2014)

„Wigilia 1943” – Zespół „WIĘŹ” z Soli (2016)

Sieroca dola – Zespół „Sąsiadeczki” z Korczowa-Okrągłego (2016)

 

Powrót rezerwistów – Zespoł Śpiewaczo-Obrzędowy z Bukowej (2016)

Translate »