Tarnogród

O Tarnogrodzie i okolicy

Gmina Tarnogród położona jest w południowo-wschodniej Polsce, na skraju województw lubelskiego i podkarpackiego. To najbardziej wysunięta na południe gmina w województwie lubelskim oraz powiecie biłgorajskim. Do Tarnogrodu można dojechać drogami wojewódzkimi nr 835 oraz nr 863.

Gmina usytuowana jest pomiędzy Kotliną Sandomierską a Wyżyną Lubelską na Płaskowyżu Tarnogrodzkim nad prawym dopływem Tanwi – Złotą Nitką. Ma charakter rolniczy i jest bogata w surowce naturalne takie jak gaz ziemny, glina i piasek. Dzięki własnej oczyszczalni ścieków oraz dobrej polityce gospodarowania odpadami była nagradzana tytułami „Gmina Jakich Mało”,  „Gmina Przyjazna dla Inwestorów” oraz „Gmina Przyjazna Środowisku”.

Ze względu na nieskażone środowisko, swoją historię i zabytki, a także odbywający się co roku Sejmik Teatrów Wsi Polskiej, Tarnogród może być uważany za atrakcyjne turystycznie miejsce. Do wypoczynku w gminie Tarnogród zachęcają czyste lasy, które zajmują czwartą część powierzchni gminy oraz bliskie sąsiedztwo do zalewu Biszcza-Żary.

Warto zobaczyć
Historia
Kultura
Sport
Translate »